Źródło: wzornictwo-przemyslowe.com.pl

 

Oscar w dziedzinie designu

 

iF DESIGN AWARD jest jedną z trzech największych na świecie nagród wręczanych w kategorii wzornictwo przemysłowe. Konkurs, który przecierał szlaki w 1953 roku, dziś uznawany jest za jedną z najbardziej prestiżowych wyróżnień w obszarze designu i międzynarodowy wyznacznik doskonałości w tej branży.

 

Historia rozpoczyna się w Hanowerze

 

Pomysłodawcą wyróżnienia jest iF International Forum Design GmbH (wcześniej znany pod nazwą Dobra forma przemysłowa), a ojcem przedsięwzięcia Philip Rosenthal, który zapoczątkował tradycję wręczania nagrody iF DESIGN AWARD na targach w Hanowerze. Ideą przyświecającą przedsięwzięciu było zwrócenie uwagi na wyjątkowo dobrze zaprojektowane przedmioty oraz wyróżnienie niemieckich producentów, próbujących przezwyciężyć skutki II wojny światowej i  proponujących swoim klientom produkty na miarę ich czasów.

 

Koncentracja na użytkowniku

 

W kolejnych latach wydarzenie zyskiwało coraz większą rozpoznawalność, wywołując zainteresowanie twórców także spoza Niemiec. Wiele projektów nawiązywało do idei Bauhausu, która postulowała konieczność przemyślenia na nowo podejścia do projektowania form produkowanych taśmowo. Dokonująca się zmiana w myśl poglądu Waltera Gropiusa, że:

 

wszyscy rzemieślnicy są artystami, jak też wszyscy artyści powinni być dobrymi rzemieślnikami,

 

zapoczątkowała nowy kierunek we wzornictwie przemysłowym, gdzie ergonomia szła w parze z aspektami wizualnymi, a uznanie zyskiwały projekty, w których estetyka spotykała się z etyką.

 

Co roku iF DESIGN AWARD trafia do twórców, którzy potrafią w swoich projektach połączyć te cechy. Mimo, że od czasu wręczenia pierwszego wyróżnienia minęło 65 lat, najwyższej ocenie podelgają wzory uwzględniające zarówno potrzeby estetyczne jak i użytkowe odbiorców.

 

iF DESIGN AWARD dziś

 

Obecnie do konkursu przystępuje rocznie średnio 5 000 uczestników z całego świata. Mimo upływu dziesiątek lat w DNA marki iF nadal wpisane są takie wartości jak:

 

  • zwiększanie świadomości społecznej na temat znaczenia wzornictwa

  • projektowanie w sposób, w którym użytkownik pozostaje w centrum

  • wspieranie utalentowanych projektantów i świadomych przedsiębiorców

 

Wyróżnienie przyznawane jest w następujących kategoriach:

 

  1. Produkt

  2. Opakowanie

  3. Komunikacja

  4. Architektura wnętrz

  5. Profesjonalna koncepcja

  6. Projekt usługi / UX

  7. Architektura

 

Posiadanie w dorobku nagrody iF to gwarancja rozpoznawalności w świecie wzornictwa przemysłowego oraz wysokie miejsce wśród najznamienitszych reprezentantów branży. Przypominamy, że studio Mindsailors razem z firmą Game Technologies jako pierwsi przedstawiciele polskiego wzornictwa zdobyli najwyższe wyróżnienie czyli iF PRODUCT DESIGN GOLD AWARD za projekt elektronicznej kostki do gry DICE+. Dokładne 5 lat temu reprezentanci obu firm odbierali statuetkę na targach w Hanowerze.