DICE + , pierwsza na świecie elektroniczna kostka – zaprojektowana przez Mindsailors i Game Technologies, otrzymuje nagrodę iF Product Design GOLD Award 2014. Po raz pierwszy w historii konkursu iF Product Design nagroda trafia do rąk polskiej firmy.

Tak jury uzasadniało swój wybór

Wybraliśmy te kostki ze względu na ich całościowe podejście do rozrywki, jaką jest gra. W tym przypadku tradycyjna zabawa wkracza do świata komputerowego. Wielofunkcyjność tego przedmiotu – możliwość używania zarówno jako kostki jak i kontrolera – pozytywnie nas zaskoczyła. Szczególnie godny uwagi jest przemyślany design z perfekcyjnym rozkładem ciężaru i wyrafinowanym sposobem, w jaki angażuje zmysły gracza. Nagradzając ten produkt, zdecydowanie chcemy zachęcić twórców do podobnego podejścia w projektowaniu.

Kostka DICE + wygrała nagrodę w kategorii Komputery, gdzie konkurowała z pięcioma innymi produktami: komputer stacjonarny Mac Pro i tablet iPad Air (Apple), tablet VAIO® Tap11 (SONY Corporation), panoramiczny monitor ThinkVision LT2934z (Lenovo), laptop  Chromebook HP 11 (Hewlett-Packard, Google).

Po raz pierwszy złote wyróżnienie przyznano polskiej firmie. To duże osiągnięcie nie tylko dla naszego studia, ale także dla całej polskiej społeczności wzornictwa przemysłowego. Mamy nadzieję, że zachęci ona inne polskie firmy do innowacyjności, konkurowania z najlepszymi i dążenia do zdobywania najwyższych nagród. Nasz przykład pokazuje, że niemożliwe nie istnieje.

Jednocześnie z dumą ogłaszamy, że według rankingu kreatywnego iF, Mindsailors jest najbardziej utytułowanym polskim studiem projektowym. Mamy nadzieję, że zdobyte wyróżnienia potwierdzają nasze dążenie do doskonałości oraz wysokich standardów, których przestrzegamy przy każdym projekcie, nad którym pracujemy – komentowali właściciele i współzałożyciele studia, Michał Bonikowski i Rafał Piłat.

Projektując kostkę DICE + chcieliśmy stworzyć urządzenie światowej klasy. Pierwsza w historii nagroda iF Design Gold Award przyznana polskiej firmie jest potwierdzeniem, że udało nam się stworzyć produkt, który reprezentuje poziom innowacyjności i jakości, jakiego nigdy wcześniej nie widziano wśród polskich twórców – dodał Patryk Strzelewicz, współtwórca kostki DICE + i członek zarządu Games Technologies.

Kostka DICE + to najbardziej zaawansowany technologicznie kontroler gier na rynku, a jednocześnie najprostszy w użyciu.

Kostka – z pozoru zwykły sześcian z ponumerowanymi bokami, a mimo to towarzyszy ludziom od tysięcy lat. Szybki rozwój rynku tabletów spowodował prawdziwą rewolucję nawet w tej dziedzinie rozrywki, która przez wieki pozostawała względnie niezmienna. Gry planszowe, zarówno klasyczne, jak i nowe, przeszły na ekrany tabletów i telewizorów. Ponieważ wykonywanie ruchu przez komputer pozbawia grę wszelkiej magii, podniecenia i niepewności związanej z rzucaniem kostkami, DICE + określona została mianem kostki przyszłości. Ten najnowszy mini cud łączy w sobie radość gry w tradycyjny sposób z nieskończonymi możliwościami oferowanymi przez tablety.

Plebiscyt iF Product Design Award dotyczy wszystkich aspektów projektowania. Uczestnicy rywalizują w 17 różnych kategoriach. Zdobycie wyróżnienia stawia twórców na podium innowacyjności i ugruntowuje pozycję na rynku. Nagroda iF Product Design Award jest znakiem towarowym, używanym do wyróżniania wyjątkowego wzornictwa od 1953 roku. Łącznie 4615 produktów z 55 krajów ubiegało się o tę prestiżową nagrodę w 2014 roku. Zdobycie złota, które przez niektórych nazywane jest „Oskarem Designu” to najwyższe wyróżnienie w dziedzinie wzornictwa przemysłowego i innowacji.

Mindsailors to renomowane i najczęściej w Polsce nagradzane studio wzornictwa przemysłowego, specjalizujące się w projektowaniu, prototypowaniu i produkcji, inżynierii i usługach o wysokiej złożoności w wielu dziedzinach, począwszy od sprzętu gospodarstwa domowego i elektroniki użytkowej po meble i przemysł motoryzacyjny. iF Product Design GOLD Award 2014 to czwarta nagroda przyznana Mindsailors przez iF International Forum Design w ostatnich latach. Pierwsze trzy to Sly’d (2008), Z – drive (2009) i EZIO Plug & Sign (2012).

Game Technologies zostało założone przez entuzjastów gier planszowych z Q-workshop, jednego z największych na świecie producentów kości, założonego w 2004 roku. W 2010 roku stworzono DICE +, kostkę elektroniczną i uniwersalny kontroler gier planszowych. Produkt po raz pierwszy został pokazany na targach E3. Entuzjastyczne przyjęcie prototypu zachęciło do rozpoczęcia masowej produkcji. Zakłady produkcyjne i centra rozwoju zlokalizowane są w Europie. Dokapitalizowana inwestycją o wartości 10 milionów USD Game Technologies przekształciła się w spółkę akcyjną, która dzisiaj opracowuje nowe produkty i powiązane aplikacje. Obecnie firma zatrudnia ponad 80 osób w biurach w UE, USA i na Dalekim Wschodzie.