MySpiroo, stworzony przez dr Łukasza Kołtowskiego i Piotra Bajtała, a zaprojektowany przez Mindsailors – zebrał 1,1 miliona dolarów z funduszu Joint Polish Investment Fund. Projekt ma pomagać pacjentom cierpiącym na astmę cieszyć się szczęśliwszym życiem.

3 lutego 2016 r. firma HealthUp otrzymała wsparcie w wysokości 1,1 mln USD (4,3 mln PLN) ze środków funduszu Joint Polish Investment Fund, na rozwój i komercjalizację flagowej innowacji –  MySpiroo. Urządzenie jest elektronicznym spirometrem, komunikującym się bezprzewodowo ze smartfonami i platformami medycznymi online. To proste i przyjazne dla użytkownika urządzenie potrafi monitorować stan zdrowia płuc. Obecnie tworzymy system telemedyczny dla pacjentów cierpiących na astmę – tłumaczy Piotr Bajtała, współzałożyciel HealthUp.

MySpiroo ma taką samą jakość pomiaru, jak spiromentry stosowane w szpitalach i klinikach przez wykwalifikowanych lekarzy, a dzięki aplikacji w telefonie badanie lekarskie może być wykonane w dowolnym czasie i miejscu.

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 300 milionów ludzi cierpi na astmę, która każdego roku powoduje około 250 tysięcy przedwczesnych zgonów. POChP jest główną przyczyną umieralności na świecie, zajmując czwarte miejsce wśród chorobowych przyczyn śmierci. W kolejnych latach śmiertelna rola astmy będzie wzrastać

 

– mówi dr Łukasz Kołtowski, współzałożyciel HealthUp.

Po raz pierwszy świat usłyszał o MySpiroo w 2014 roku, kiedy produkt został zaprezentowany w serwisie TechCrunch. Kilka tygodni później MySpiroo wygrał konkurs Aulery. Wszystko to sprawiło, że twórcy zdali sobie sprawę z potencjału MySpiroo, ale wiedzieli też, że nie dotrą daleko bez pieniędzy i wsparcia odpowiednich ludzi. Droga do znalezienia inwestora nie była łatwa. Przed podpisaniem umowy inwestycyjnej założyciele MySpiroo rozmawiali z 12 funduszami kapitałowymi. Ostatecznie to ich wspólny przyjaciel Piotr Kulesza z funduszu RTA przedstawił je dr Markowi Orłowskiemu, współwłaścicielowi Nepentes, firmy zakupionej w 2010 roku przez Sanofi-Aventis za 420 mln zł. Dr Orłowski jest partnerem funduszu specjalizującego się w biomedycynie. Joint Polish Investment Fund (JPIF), który jest wynikiem współpracy Adiuvo Investment Fund (BRAN Investments) i programu BRIdge (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), postanowił zainwestować w projekt. „Oczywiście, posiadanie funduszy jest bardzo ważne dla naszego projektu, a ponad 4 miliony zł to solidny zastrzyk gotówki dla naszego projektu, ale to nie wszystko. Naszym priorytetem było znalezienie doskonałego partnera, jakim jest JPIF, który zna branżę medyczną i ma międzynarodowe doświadczenie „- mówi Piotr Bajtała. W tym roku MySpiroo przejdzie testy kliniczne i otrzyma medyczne certyfikaty. Nadal mają przed sobą długą drogę, ale dzięki ich wspaniałym osiągnięciom, przedsięwzięcie ma szanse obrócić się w sukces.