Trzy firmy z Polski zostały nagrodzone w prestiżowym konkursie designu. Złoty medal iF Gold Award otrzymała kostka do gry DICE+ firmy Game Technologies. iF Award otrzymały innowacyjne produkty firm Flowair i Fibar Group

Ewa Szulc, DZIENNIKARZ, REDAKTOR PROWADZĄCY FORBESLIFE.PL

iF to jeden z dwóch (drugim jest Red Dot) najbardziej liczących się na świecie konkursów designu, z historią sięgającą 1954 roku. Co roku bierze w nim udział kilka tysięcy firm z całego świata. Nagrody są przyznawane w kilkunastu kategoriach. Złoty medal iF Gold Award oraz iF Award to dla laureatów nie tylko prestiż. Nagrody mają bezpośrednie przełożenie na wzrost sprzedaży nagrodzonych produktów.

W tym roku w konkursie nagrodzono trzy firmy z Polski: Game Technologies, Flowair oraz Fibar Group. Nagrody wręczono na uroczystej gali, która odbyła się 28 lutego w BMW Welt w Monachium.

Założona przez Patryka Strzelewicza i Michał Bąka Game Technologies jako pierwsza w historii konkursu firma z Polski otrzymała złoty medal, przyznany jej za interaktywną kostkę DICE+. Jest to niewielki przedmiot, który może służyć jako kostka do gry albo jako bezprzewodowy kontroler np. do tabletu. Nagroda w zasadzie potwierdza pozycję rynkową firmy, bo DICE+ jest już dostępna w należącym do Apple sklepie AppStore, a jej sprzedaż jest na tyle dobra, że producent zakłada tzw. break even wartej grubo ponad 30 milionów złotych inwestycji już na 2015 rok.

Podczas ceremonii w uzasadnieniu przyznania nagrody jury zaznaczyło, że ma być ona zachętą do tworzenia kolejnych innowacyjnych produktów. Patryk Strzelewicz nie ukrywa, że ma w zanadrzu sporo pomysłów. – Jak wskazuje nazwa naszej firmy, nadal chcemy tworzyć interaktywne akcesoria do gier. W grach planszowych wykorzystuje się nie tylko kostkę do gry, więc pole do popisu jest duże. Ale nie będziemy koncentrować się na samych planszówkach – powiedział w rozmowie z „Forbesem” Strzelewicz.

Projektantem kostki jest Michał Bonikowski, ze studia projektowego Mindsailors, który w dorobku zawodowym ma trzy nagrody iF Award za produkty elektroniki użytkowej, ale to za DICE+ otrzymał pierwsze złoto.

Wewnątrz kostki jest właściwie wszystko, co można znaleźć w nowoczesnym smartfonie. Niełatwym zadaniem było umieszczenie wszystkich tych elementów, jak procesor, bateria, żyroskop, w tak małej przestrzeni. Płytka PCB, która na ogół jest płaska, w kostce tworzy trójwymiarową strukturę składającą się z sześciu małych płytek. Game Technologies ma na to zgłoszenie patentowe – tłumaczy Michał Bonikowski. – Produkt jest na tyle dopracowany, że można powiedzieć, że już na starcie był wersją 2.0 – dodaje.

Pochodząca z Gdyni firma Flowair powstała w 2003 r. i specjalizuje się w ogrzewaniu dużych obiektów. Produktem, który został nagrodzony iF Award, jest jednostka odzysku ciepła OXeN. Pozwala on nagrzewać świeże powietrze napływające do pomieszczenia ciepłem odzyskiwanym z powietrza usuwanego. Sprawność odzysku ciepła sięga w nim nawet do 94 procent, co daje duże oszczędności energii. Zaletą urządzenia jest też to, że nie wymaga ono montowania w pomieszczeniu dodatkowej instalacji kanałowej. Projektantem wentylatora OXeN jest Rafał Dętkoś.

Współzałożyciel firmy Flowair Maciej Głogowski jest zdania, że dobry design produktu jest w stanie zapewnić firmie przewagę konkurencyjną i wejście na globalny rynek. Pod warunkiem, że pojęcie „design” rozumie się nie tylko jako ładny wygląd.

Wzornictwo przemysłowe pozwala przemyśleć od początku potrzeby, jakie stoją za produktem, jego konstrukcję, materiały i sposób użytkowania. I co za tym idzie – wprowadzać innowacje – tłumaczy Maciej Głogowski.

To już druga nagroda iF dla jego firmy. Jak przyznaje, pierwsza, którą otrzymał rok temu, pomogła mu komunikować walory produktu i bezpośrednio przełożyła się na liczbę zamówień. Obecnie firma Flowair sprzedaje swoje produkty do 26 krajów świata i ma roczne obroty sięgające blisko 40 milionów złotych.

Zawsze podkreślam, że choć wypłynęliśmy na szerokie wody, jesteśmy polską firmą. Nie tylko wymyślamy tu nasze produkty, ale wytwarzamy je na miejscu i tutaj płacimy nasze podatki – mówi Głogowski.

Trzeci laureat z Polski to poznańska firma Fibar Group. iF Award otrzymała za czujnik zalania Fibaro Flood Sensor. To małe, piękne urządzenie w kształcie kropli wody umieszcza się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zalania – pod wanną, pralką czy w piwnicy. Czujnik ma wbudowany alarm dźwiękowy i świetlny, ale może komunikować się też z domowym systemem alarmowym lub coraz popularniejszymi w Polsce systemami zarządzania domem, którymi można sterować za pomocą smartfona czy komputera.